Historia sieci komputerowych, to kable.

Obecnie stosowane są zazwyczaj kable, typu:

Skrętka

Podstawowy kabel dedykowanych sieci kablowych. Pozwala na pracę z prędkością do 1 Gb/s (zazwyczaj jest to 100 Mb/s). Ograniczenie stanowi odległość od węzła sieci – dla skrętki to dystans 100 m, po którym sygnał musi zostać w uproszczeniu wzmocniony, by być przesłanym dalej. Pamiętać jednak należy, że większość sieci opartych na tego typu okablowaniu ogranicza z przyczyn oczywistych dostęp do Internetu do określonych pakietów w swojej ofercie.

Sieci takie jednak zazwyczaj nie wprowadzają ograniczeń w zakresie transmisji wewnątrz własnej sieci lub jej segmentów (czyli tam, gdzie operator dysponuje szybkimi łączami LAN), co gwarantuje użytkownikom prędkości transmisji między sobą nieosiągalne w innych ofertach, przy relatywnie najniższych kosztach infrastruktury.

Światłowody

Bez problemu pozwalają obecnie na transmisję z prędkością nawet 10 Gb/s. Można również dobrać taki ich typ, który pozwala na transmisję danych w zasadzie na dowolną odległość (np. pod Atlantykiem ;-). Są jednak wraz z urządzeniami transmisyjnymi dość drogie i wymagają specyficznych warunków instalacji – np. nie można ich łamać.

Stanowią więc gł. element sieci szkieletowych operatorów, nie zaś medium dostępowe do poszczególnych komputerów (które na marginesie obecnie nie mogłyby zrobić użytku z maksymalnych, oferowanych w transmisji światłowodowej prędkości ;-).

POZNAJ NASZĄ OFERTĘ ŚWIATŁOWODOWĄ GPON
Łącza telefoniczne

Z natury rzeczy to usługi gł. realizowane przez właścicieli kabli telekomunikacyjnych lub ich dzierżawców. Królują tu usługi typu ADSL (Neostrada, Internet DSL, Dialnet, Net24 i in.). Pozwalają na transmisję danych po kablu, do którego podłączony jest również telefon, przy czym technologia ADSL pozwala na równoczesną rozmowę przez telefon i transmisję danych. Usługi ADSL są dostępne prawie wszędzie tam, gdzie są dostępne telefony kablowe. Ważną cechą technologii ADSL jest jednak pomijany w reklamach fakt, iż prędkość wysyłania danych stanowi 1/4 lub 1/8 prędkości wysyłania, a ta podawana jest w materiałach reklamowych. Przykładowo więc pakiet 512 kbps oferuje taką maksymalną prędkość pobierania danych z Internetu, jednak wysyłka np. maila z załącznikiem realizowana jest z prędkością już tylko 128 kbps. Tanie dostępy ADSL obecnie zazwyczaj posiadają limity transmisji danych.

Po kablach telekomunikacyjnych realizowane mogą być również znacznie droższe symetryczne usługi transmisji danych z prędkością do kilku Mb/s na pojedynczej parze. Są to jednak usługi dość drogie. W niektórych lokalizacjach (gł. hotele) mogą być dostępne również usługi VDSL oferujące co prawda transmisję symetryczną do 5.5-17 Mb/s , ale na odległości nie przekraczające 1000-1500 m, stąd występują one sporadycznie.

Kablówki

– czyli sieci telewizji kablowej. Bardzo popularny dostęp poprzez kable telewizji kablowej. Zaletą jest tu bardzo rozbudowana infrastruktura sieci kablowych w Polsce oraz zaplecze finansowe i technologiczne spółek oferujących równocześnie programy RTV w takich sieciach. Dostęp ten ma jednak ograniczenia w zakresie przepustowości związane z szerokością kanałów RTV, wybraną technologią modemów i częstotliwością pracy urządzeń na poziomie kilkuset kbps.

Warto zauważyć, że część kablówek ogranicza połączenia po kablach telewizyjnych wyłącznie do połączeń szkieletowych, w budynkach zaś oferuje przyłącza typu pierwszego (dedykowane kable typu skrętka), dzięki czemu również oferuje swoim abonentom szybkie segmenty sieci oparte o technologię LAN.

CENNIK INT. KABLOWEGO

Sam internet czy w pakiecie?
 ZOBACZ CENNIK>

WSKAŹNIKI JAKOŚCI

Jesteśmy najszybsi w Łodzi.
Sprawdź wskaźniki jakości usług>

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Wypełnij niezobowiązujący formularz zgłoszeniowy>

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jesteś zainteresowany?
Skontaktuj się >